Symbolika kwiatów – co mówi róża?

Jakiś czas temu pisałam o kwiaciarni internetowej i o tym, że kwiaty są dobrym prezentem na każdą okazję. Ale! Przecież kwiat ma też swoją symbolikę, znaczenie – trzeba na to uważać! Dzisiaj post o różach 😉

Róża czerwona

Czerwona róża to oczywiście symbol miłości. Takie kwiaty są idealnym prezentem na rocznicę, Walentynki, a także urodziny ukochanej osoby. Kolor ten może oznaczać także namiętność i tęsknotę. Ciemna czerwień nawiązuje do erotyki.

czerwona róża
fot: sxc.hu

Róża żółta

Żółty kolor róży kojarzony był zawsze z zazdrością, tymczasem kwiat ten ma o wiele milsze znaczenie. Żółta róża to symbol przyjaźni, radości, ciepła. Oznacza troskę, może być wręczona na pocieszenie.

żółta róża

fot: sxc.hu

Róża biała

Biała róża to oznaka niewinności, czystości, uczucia idealnego – dlatego też te kwiaty znajdują się często w ślubnych bukietach i dekoracjach. Kwiat ten symbolizuje także szacunek, honor, pokój.

biała róża

fot: sxc.hu

Róża różowa

Różowa róża to symbol kobiecości, elegancji i wytworności. Oznacza uznanie i szlachetność. Niektórzy zwracają uwagę na odcień różu – jasny to radość i uwielbienie, a ciemny – wdzięczność.

różowa róża

fot: sxc.hu

Róża pomarańczowa

Róża w takim kolorze oznacza entuzjazm, ale też fascynację i pożądanie. Może wyrażać podziw i zainteresowanie.

 

róża herbaciana

fot: sxc.hu

Można także ułożyć kompozycję z kilku kolorów róż. Róże czerwone i żółte oznaczają szczęście i radość. Połączenie róży czerwonej i białej to symbol jedności. Pamiętajmy także o tym, że róże, jak każde inne kwiaty, wręczamy w nieparzystej ilości.