Osadnicy z Catanu

Nie macie już dosyć spoglądania na ekrany monitora, telewizora, tabletów lub swoich smartfonów? Może czas oderwać się od elektroniki i zaznać rozrywki „w realu”? Nie ma na to lepszego sposobu, niżeli usiąść razem z przyjaciółmi, rodziną, na przykład nad grą planszową. Propozycją Fajnego Giftu jest jedna z najbardziej uznanych gier planszowych „Osadnicy z Catanu”.

Osadnicy z Catanu

fot. spielbar

Fabuła rozgrywki jest tak oklepana, że mogła by spokojnie posłużyć za główny wątek kolejnej Hollywódzkiej produkcji. Na tajemniczą wyspę Catan przybywają nowi osadnicy, chcący rozpocząć swoją dominacje na dziewiczych ziemiach. Gracze wcielają się właśnie w takiego osadnika, który ma za zadanie rozbudować swoje królestwo i uzyskać przewagę nad konkurentami.

Osadnicy z Catanu

fot. jerryfletcher

Rozgrywka

Zwycięstwo osiągamy rozbudowując osady, drogi oraz inne elementy, a następnie łącząc je w miasta za pomocą pozyskiwanych surowców. Kluczowa jest tutaj ekonomia i prawa rynku, zupełnie jak w prawdziwym życiu. Kartą przetargową są surowce, które zapewnią nam możliwości rozbudowy naszego małego imperium na wyspie Catan. Pozyskujemy je np. za pomocą handlu wymiennego z innymi graczami. Do tego dochodzą dodatkowe zdarzenia losowe, na przykład atak złodzieja, który złupi nasze pieczołowicie kolekcjonowane zbiory. Jeśli w dzieciństwie zagrywaliście się w serie Heroes Of Might And Magic, szybko załapiecie „o co chodzi” w Osadnikach z Catanu. Plusem gry jest jej losowość. Przed każdą rozgrywką losujemy układ planszy, położenie poszczególnych surowców, itp. Dzięki temu, każda rozgrywka jest unikatowa i wymusza stosowanie różnej strategii.

 

Osadnicy z Catanu

fot. moonsoleil

Paradoksalnie, mimo oparcia na gospodarce i prawach rynku, gra Osadnicy z Catanu jest bardzo prosta i zarazem – wciągająca. A jeśli będziesz miał dosyć matematyczno-ekonomicznej rozgrywki, zawsze możesz przysiąść z przyjaciółmi nad kultowymi klockami LEGO i pobudzić teraz swoją kreatywność oraz wyobraźnie.