Czytniki ebooków

Czymże byłoby dzieciństwo bez wspaniałych książek, które potrafiły zabrać nas w odległe światy na długie godziny, rozbudzając naszą wyobraźnie, ucząc, bawiąc i relaksując po dniu pełnym aktywności? Magia książki dalej działa, ale jej przedstawiciele, wraz z duchem czasu, przenoszą się do sieci. Czytnik ebooków to modny prezent dla gadżeciarza oraz dla intelektualisty.

Amazon Kindle

fot. kodomut

Co to jest e-book?

„E-booki” lub „e-książki”to publikacje wydawane w formie elektronicznej. Czytniki ebooków to specjalne urządzenia opracowane dla odczytywania takich publikacji. Mają za zadanie zastąpić klasyczną książkę, pozbywając się jej wad. Na jednym urządzeniu zwykle może zmieścić się przynajmniej kilkaset książek jednocześnie (i nie nabierają przy tym większej wagi!). Ponadto, na czytniku ebooków możemy przewijać, wyszukiwać treść lub dokonywać nowego zakupu za pomocą sieci WiFi nawet nie wchodząc do księgarni. Bateria? Czytnik ebooków to nie jest zwykły tablet czy komputer, więc pozwala na korzystanie z niego długimi tygodniami bez ładowania. Psucie wzroku? Również nie, prawdziwy czytnik ebooków ma ekran wykonany w technologi e-ink (e-tuszu), która nie emituje drażniącego oczy światła, choć aby poczytać po ciemku również potrzebujemy dodatkowego źródła światła, np. lampki. Czytnik ebooków, to wygodne i nowoczesne rozwiązanie, a jedynym mankamentem jest to iż te urządzenia nie potrafią (jeszcze) imitować wspaniałego zapachu świeżego zadrukowanego papieru nowej książki…

Onyx Boox

fot. Antyweb.pl

Amazon Kindle

fot. Roberto_Ventre

Najpopularniejsze czytniki ebooków

Serie Amazon Kindle, Pocketbook, Manta lub modele Onyx, to najpopularniejsze czytniki ebooków. Różnice pomiędzy nimi to głównie drobne rozbieżności w parametrach, sposoby „przewijania” poszczególnych stron, dostępność do sieci WiFi lub odczytywania różnych plików. Mimo różnic, przypuszczalnie każdy popularny czytnik ebooków będzie świetnym prezentem zarówno dla mola książkowego jak i fana nowych technologii. Idealny prezent na 18-te urodziny.